Anioły biznesu

Określenie „Anioł Biznesu”(z ang. ‘business angel’/’angel investor') pierwszy raz zostało użyte w 1978 roku przez Williama Wetzela, profesora uniwersytetu New Hampshire. Niektórzy twierdzą jednak, że profesor ten zmienił jedynie interpretację tego określenia na bardziej biznesowe, a początków jego funkcjonowania można dopatrywać się…w teatrze na Broadwayu. To właśnie określeniem Business Angel nazwano inwestora, który dofinansował premierę sztuki, kiedy teatr był bliski splajtowaniu. Mało kto wie, ale dzięki wsparciu tzw. Business Angel powstały światowe, doskonale dziś znane przedsiębiorstwa takie jak: Amazon, Starbucks, Apple, Dell czy Google.

Zbliżenie na dłoń trzymającą długopis. W tle działający laptop oraz kaktus w doniczceDziś aniołem biznesu można określić zamożnego przedsiębiorcę, managera, który często zainteresowany jest wsparciem nowych spółek, czy dopiero powstających start-upów. Na pewno każdy początkujący przedsiębiorca z pomysłem na własną działalność napotkał się na tzw. lukę kapitałową. Bo co zrobić kiedy pomysł jest świetny, przedsięwzięcie zaczyna się rozwijać, dobrze rokuje, a kończą nam się oszczędności, samodzielnie zgromadzone środki czy pieniądze pożyczone od najbliższych? To właśnie wtedy pojawia się konieczność doinwestowania, wspomniana wyżej luka kapitałowa.

Do najważniejszych zalet skorzystania z pomocy Anioła biznesu zalicza się szybkie i bezproblemowe umożliwienie realizacji własnych planów biznesowych, natomiast  wadą jest konieczność zagwarantowania inwestorowi określonych udziałów w zysku. Model biznesowy Anioła biznesu wygląda tak, że po kilku latach współpracy z przedsiębiorcą sprzedaje on udziały w przedsięwzięciu i wycofuje się z firmy. Maksymalny czas, w którym przedsiębiorca i inwestor pracują razem wynosi od 3 do 7 lat.

Mężczyzna siedzący na wózku inwalidzkim, ubrany w czarny sweter i beżową koszulę, trzyma kciuk uniesiony do góry.W Polsce działa obecnie ok. 20 sieci, dzięki którym zainteresowani mogą znaleźć swojego Anioła biznesu a zaliczają się do nich m.in.

 • Lewiatan Business Angels – największa w Polsce sieć Aniołów Biznesu, działająca przy Konfederacji Lewiatan. Jej największym celem jest kojarzenie atrakcyjnych projektów inwestycyjnych z inwestorami, poszukującymi nowych, ciekawych projektów z dużym potencjałem.

Kliknij i przeczytaj więcej

 • Sieć Aniołów Biznesu Amber - kojarzy inwestorów zainteresowanych rynkiem venture oraz młode, nowatorskie firmy poszukujące kapitału.

Kliknij i przeczytaj więcej

 • INVESTIN - promotor przedsięwzięć HI-TECH w Polsce, rozwijającym i komercjalizującym projekty zaawansowanych technologii.

Kliknij i przeczytaj więcej

 • PolBAN Business Angels Club - współpracuje z najlepszymi inwestorami prywatnymi, finansując innowacyjne projekty w fazie start-up.

Kliknij i przeczytaj więcej

 • SATUS Sieć Inwestorów Prywatnych - profil ich działalności ukierunkowany jest głównie na nowatorskie spółki we wczesnej fazie rozwoju, charakteryzujące się najwyższą stopą zwrotu, ale też najwyższym ryzykiem.

Kliknij i przeczytaj więcej

 • Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu - kojarzy inwestorów biznesowych i projektodawców.

Kliknij i przeczytaj więcej

 • SECUS Wsparcie biznesu - instytucja non-profit zarządzająca siecią inwestorów i przedsiębiorców.

​​​​​​​Kliknij i przeczytaj więcej

 • Gildia Aniołów Biznesu - projekt Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, wspiera innowacyjne inicjatywy rynkowe poprzez pozyskiwanie doświadczonych inwestorów.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Kliknij i przeczytaj więcej

 • SYMULTANA - internetowa platforma łącząca przedsiębiorców zorientowanych na realizację innowacyjnych projektów biznesowych i inwestorów pragnących ulokować kapitał z zyskiem.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Kliknij i przeczytaj więcej

 • Kobieca Sieć Aniołów Biznesu - wspieranie kobiecych pomysłów na biznes poprzez pozyskiwanie doświadczonych inwestorów kapitałowych

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Kliknij i przeczytaj więcej​​​​​​​

 • Business Angel Seedfund - fundusz zalążkowy zrzeszający przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces tworząc swoje firmy „od zera”.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Kliknij i przeczytaj więcej​​​​​​​

 • Studencka Sieć Aniołów Biznesu jest siecią zrzeszającą z jednej strony studentów, doktorantów, absolwentów, będących pomysłodawcami innowacyjnych przedsięwzięć, z drugiej zaś inwestorów.
   
Kalendarz

Ilustracja kalendarza

SPOTKAJMY SIĘ

Jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym badaniami B+R? A może chciałbyś zaprezentować projekt naukowy Twojej uczelni? Jeśli tak, skorzystaj z naszego kalendarza spotkań, umożliwiającego wirtualne spotkania.

Kliknij i umów spotkanie
Wróć do góry strony