Dobre praktyki B+R dla osób z niepełnosprawnością

Działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć, jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W praktyce, każde przedsiębiorstwo, które udoskonala swoje technologie, produkty, usługi lub tworzy nowe może spełniać kryteria prowadzenia działań B+R.

Młodzi ludzie pracują nad projektem - pochylają się nad stołem pełnym notatek. Dwóch mężczyzn i dwie kobiety.W Polsce jest wiele przykładów firm zarówno dużych, średnich jak i małych realizujących projekty B+R i osiągających sukcesy rynkowe.

Wśród firm dużych warto wymienić grupę kapitałową Selvita. Jest to duża polska firma z oddziałami zagranicznymi w USA i UK, współpracująca z największymi światowymi firmami biotechnologicznymi, która opiera działalność w dużej mierze na B+R. Jeden z projektów badawczych polegał na opracowaniu nowych metod otrzymywania amin chiralnych.

Jafar S.A. to z kolei przykład średniej firmy produkującej armaturę przeciwpożarową. Projekt badawczy polegał na opracowaniu metody uszlachetniania powierzchni zaworów uszczelniająco-odwadniających do armatury przeciwpożarowej. Projekt badawczy realizowano we współpracy z zespołem naukowców z jednej z politechnik. Po zakończeniu badań opracowana technologia okazała się sukcesem rynkowym. Wykonanie pieca do wytopu szkła w ramach projektu B+R pozwoliło na osiągnięcie dodatkowej korzyści i szybsze rozpoczęcie produkcji pilotażowej mikrosfer szklanych.

Smarttech to mała firma typu spin-out, która specjalizuje się w produkcji urządzeń do pomiarów optycznych obiektów przestrzennych. Projekt badawczy polegał na opracowaniu urządzenia do bezdotykowego pomiaru obiektów przestrzennych pracującego w warunkach pełnego nasłonecznienia. Opracowanie skanera, który może pracować w pełnym nasłonecznieniu, wymagało rozwiązania kilku różnych problemów a realizacja tego zadania polegała na równoległej pracy zespołu Smarttech i trzech zespołów badawczych skupionych w różnych uczelniach krajowych.

Zbliżenie na ludzi pracujących nad projektem, na stole widać zapiski i notatki oraz laptopa.Kolejną grupą firm potwierdzającą stosowanie dobrych praktyk w zakresie wdrażania wyników prac B+R są polskie startupy.  Wśród tego typu firm warto wymienić:

  • ChallengeRocket działa w dziedzinie HR-Tech oferując narzędzie w postaci platformy do rekrutacji specjalistów m.in. z branży IT. Unikalna technologia oraz aktywne działania w obszarze jej komercjalizacji przyczyniły się do otrzymania przez firmę wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Firma jest beneficjentem poddziałania 1.1.1 Platformy startowe oraz 1.1.2 Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej oraz poddziałania 2.5 Programy akceleracyjne.
     
  • Alphamoon tworzy innowacyjne oprogramowanie w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Firma realizuje projekty badawczo-rozwojowe dla innych podmiotów, wspierając je w transformacji cyfrowej i transformacji opartej na danych. Start-up uczestniczy w akceleracji w ramach projektu 2.5 POIR Programy akceleracyjne.
     
  • Fluence zajmuje się produkcją laserów femtosekundowych w technologii światłowodowej z przeznaczeniem dla przemysłu, medycyny i sektora naukowego. Firma otrzymała dofinansowanie w ramach poddziałania 2.3.2 Bony na innowację dla MŚP.
     
  • Syntoil jest pomysłodawcą i twórcą sposobu na recykling przyjazny dla środowiska. Specjalizuje się w przerabianiu opon w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. Firma jest beneficjentem poddziałania 2.5 Programy akceleracyjne.

Przykładem polskiego start-upu wspierającego osoby niepełnosprawne jest ParrotOne. Celem tej spółki jest pomoc chorym w kontakcie ze światem oraz zwiększenie aktywności zawodowej niepełnosprawnych pracujących zdalnie. Aplikacja mobilna i klawiatura dotykowa to dwa produkty ParrotOne. Oba rozwiązania zaprojektowane zostały głównie z myślą o osobach z ograniczoną sprawnością rąk, u których pisanie na smartfonie bądź komputerze wiążę się z dodatkową trudnością i wysiłkiem. System może być pomocny także w innych przypadkach np. u dzieci oraz osób z dysleksją czy wadami wzroku.

 

 

Kalendarz

Ilustracja kalendarza

SPOTKAJMY SIĘ

Jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym badaniami B+R? A może chciałbyś zaprezentować projekt naukowy Twojej uczelni? Jeśli tak, skorzystaj z naszego kalendarza spotkań, umożliwiającego wirtualne spotkania.

Kliknij i umów spotkanie
Wróć do góry strony