Finansowanie projektów B+R
Innowacje mogą być finansowane zarówno przez instrumenty publiczne jak i przez instrumenty rynkowe.
Do głównych instrumentów publicznych należy zaliczyć
Instrumenty dotacyjne w perspektywie 2014-2020:
- programy operacyjne realizowane w ramach 3 programów (z funduszy unijnych oraz z budżetu państwa):
- Inteligentny Rozwój (zastąpił PO IG);
- Wiedza Edukacja Rozwój;
- Polska Wschodnia (dotyczy 5 województw Polski wschodniej.
- inicjatywa flagowa w ramach „Strategii Europa 2020” – „Unia innowacji”, m.in. Program Horyzont 2020;
- regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020;
- europejski fundusz kapitału podwyższonego ryzyka;
- program na rzecz konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, COME.
Do głównych instrumentów rynkowych należy zaliczyć:
instrumenty kapitałowe, w tym:
- instrumenty giełdowe (NewConnect, GPW);
- instrumenty pozagiełdowe (Buissnes Angels, Seed Fund, Venture Capital, Private Equity).
instrumenty dłużne:
- obligacje (Catalyst, GPW);
- pożyczki;
- kredyt bankowy;
- leasing.
Czas dla innowacji, szczególnie w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jest bardzo sprzyjający. W ciągu ostatnich kilku lat zostało uruchomionych wiele instrumentów wspierających innowacje m.in. fundusze inwestujące w przedsięwzięcia na wczesnych fazach rozwoju, programy sektorowe na badania i rozwój, programy regionalne czy choćby ulga podatkowa na B+R. Działania te spowodowały, że ekosystem innowacyjności w Polsce w okresie ostatnich 4-5 lat bardzo się rozwinął. Z jednej strony możemy korzystać z doświadczeń innych krajów europejskich z drugiej korzystając z kreatywności Polaków wspierać rozwój naszej gospodarki. Mijającą perspektywę czyli lata 2014-2020 należy uznać za wyjątkowy okres silnego wspierania finansowego projektów B+R i innowacyjnych projektów.
W nadchodzącej perspektywie Polska nadal pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy strukturalnych i inwestycyjnych a w projekcie budżetu 2021-2027 przewidziano dla Polski 64 mld Euro, co jest o 23% mniej niż w trwającym obecnie okresie programowania (82,5 mld euro). Warto jednak zauważyć, że jest to nadal najwięcej spośród wszystkich państw członkowskich.
Jednym z głównych celów dla inwestycji UE w latach 2021-2027 jest kreowanie bardziej inteligentnej i innowacyjnej Europy. Inwestycje w ramach dotacji unijnych w nadchodzącej perspektywie realizowane będą w ramach pięciu priorytetów.
- Bardziej inteligentna Europa;
- Zielona, nisko-emisyjna Europa;
- Bardziej skomunikowana Europa;
- Europa społeczna;
- Europa bliska obywatelom.
W latach 2021-2027, w zależności od regionu, ok. 65-85% środków będzie przeznaczane na cele związane ze wsparciem innowacji, rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarki niskoemisyjnej. Zaproponowana koncentracja tematyczna to z pewnością bardzo dobry prognostyk w kontekście puli środków możliwych do wykorzystania przez polskich przedsiębiorców.
W lipcu 2019 r. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało „Założenia Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027”. Umowa Partnerstwa jest najważniejszym dokumentem określającym strategię inwestowania funduszy europejskich. Zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Komisję Europejską, określającą jako jeden z najważniejszych celów wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie badań i innowacji, za główny cel interwencji w omawianym obszarze uznano wzrost produktywności polskiej gospodarki.
Żeby osiągnąć ten cel konieczne będzie podjęcie działań w ramach dwóch celów szczegółowych:
- wzrost innowacyjności gospodarki poprzez m.in. wsparcie rozwoju działalności B+R przedsiębiorstw, wsparcie wdrażania wyników prac B+R czy wsparcie współpracy nauka-biznes;
- restrukturyzacja i modernizacja sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez m.in. wsparcie inwestycji produkcyjnych w MŚP czy zwiększanie zdolności przedsiębiorstw do tworzenia produktów i usług o potencjale eksportowym.

Ilustracja kalendarza
SPOTKAJMY SIĘ
Jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym badaniami B+R? A może chciałbyś zaprezentować projekt naukowy Twojej uczelni? Jeśli tak, skorzystaj z naszego kalendarza spotkań, umożliwiającego wirtualne spotkania.
Kliknij i umów spotkanie