Konsultacje, Doradztwo, Coaching

W dzisiejszych czasach z pojęciami takimi jak konsultacje, doradztwo czy coaching spotykamy się dość często. W świecie zawodowym procesy te mają za zadanie przyspieszenie tempa naszego rozwoju i efektywnego dążenia do określonego celu. Mają podobny motyw, jednak pomiędzy nimi występują pewne różnice. Zarówno coaching jak i konsultacje czy doradztwo są formami wspomagania rozwoju ludzi w różnych dziedzinach życia.

Widok od tyłu na studentów siedzących w ławkach i słuchających wykładu. Konsultacje to pewna forma dialogu w celu poznania opinii innych na temat różnych, istotnych kwestii. Bo co zrobić jeśli przykładowo masz pomysł na biznes, ale nie masz odpowiedniego wsparcia, motywacji, a tak naprawdę nie jesteś przekonany czy to w ogóle opłacalne?

Przerażają cię formalności, szukanie klientów, albo prowadzisz firmę, ale nieco chaotycznie? To właśnie wtedy dobrym rozwiązaniem mogą okazać się konsultacje, które mogą pomóc ułożyć priorytety, podnieść kreatywność, dać wsparcie, czy ustalić nowe kierunki działania. Konsultacja z zewnętrznym specjalistą to doskonała okazja do świeżego spojrzenia na problem, co może przynieść dodatkowe korzyści dla klienta. Konsultant często ma do czynienia z nadrzędnymi organizacjami lub ich poszczególnymi częściami.

Uśmiechnięta studentka, w jasnoróżowej bluzce, okularach i krótkich włosach trzyma w ręku dokumenty i pisze coś na tablicy.Doradztwo uznawane jest za proces pomagania ludziom w celu lepszego zrozumienia siebie na przykład w odniesieniu do życia zawodowego, kariery, pracy, zmiany aktualnego zatrudnienia. Główne korzyści, które wynikają z doradztwa to: pozyskanie eksperckiej wiedzy i sugestii, wsparcie w realizacji kluczowych celów, źródło analizy danej sytuacji z innej perspektywy, pozyskanie eksperckich zasobów wiedzy.

To pewnego rodzaju forma aktywizacji, w której doradca pomaga ludziom podejmować trudne dla nich decyzje. Zróżnicowanie zapotrzebowania doradztwa doprowadziło do wykształcenia się kilku typów doradztwa: gospodarczego, finansowego, podatkowego, prawnego, organizacyjnego itp.

Warto zaznaczyć, że coaching (z ang.-korepetycje, trenowanie) nie jest ani doradztwem ani konsultacją. Jest to pewien trening, proces wydobywania potencjału, jaki ukryty jest w osobach potrzebujących coachingu a także pokonywania przekonań, które ograniczają ich w drodze do samorealizacji. Celem coachingu jest odpowiednie zmotywowanie oraz pomoc w odkryciu przez klienta jego umiejętności, zdolności czy talentów.

To właśnie dzięki coachingowi ludzie często pokonują bariery, własne ograniczenia, wychodzą z tzw. „strefy komfortu”. Coachowie pracują z klientami w różnorodnych zakresach związanych często z biznesem, karierą, finansami, zdrowiem czy relacjami interpersonalnymi. Coaching może dotyczyć każdej dziedziny życia – trenowanie oznacza „jak zrobić to lepiej”.

Plusy konsultacji/doradztwa/coachingu:

 • pobudzenie w klientach potencjału i zasobów z których dana osoba do tej pory nie korzystała;
   
 • pokonywanie ograniczeń, barier;
   
 • analiza danej sytuacji z innej, eksperckiej perspektywy;
   
 • przekonanie klienta do słuszności wprowadzenia danej zmiany;
   
 • uświadomienie, że rutyna często źle wpływa na rozwój osobisty.

Minusy konsultacji/ doradztwa/coachingu:

 • można pomylić pojęcia konsultacji/doradztwa/coachingu z sytuacją, kiedy potrzebny jest nie coach, mentor czy trener a psycholog;
   
 • źle prowadzone mogą skończyć się demotywacją i utratą zaufania.
Kalendarz

Ilustracja kalendarza

SPOTKAJMY SIĘ

Jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym badaniami B+R? A może chciałbyś zaprezentować projekt naukowy Twojej uczelni? Jeśli tak, skorzystaj z naszego kalendarza spotkań, umożliwiającego wirtualne spotkania.

Kliknij i umów spotkanie
Wróć do góry strony