Wydział IV Nauk Technicznych
Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk
Instytut funkcjonuje od 1976 r. w Warszawie. Prowadzi badania z dziedziny automatyki i robotyki oraz informatyki. Ośrodek zajmuje wysoką pozycję wśród podobnych jednostek badawczych z całego świata. Prowadzona jest współpraca naukowa z wiodącymi instytucjami i uniwersytetami z 20 różnych krajów, ponadto realizowane są międzynarodowe projekty badawcze oraz konferencje w kraju i za granicą.
Instytut został wyróżnionyznakiem HR Excellence in Research.
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk
Instytut powołano w 1975 r. i jest to największe centrum inżynierii biomedycznej w Polsce. Zakres badań prowadzonych przez instytut w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej odpowiada najnowszym kierunkom badań w nauce światowej, a badania te mają charakter interdyscyplinarny. Działalność instytutu polega na opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii i urządzeń wspomagających diagnostykę oraz leczenie chorób przewlekłych lub cywilizacyjnych. Ośrodek jest krajowym koordynatorem Sieci Inżynierii Biomedycznej w Polsce (BIOMEN). Wchodzi również w skład konsorcjum BIOCENTRUM Ochota.
Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk
Instytut utworzono w 1953 r. w Gdańsku. Jego głównym celem jest zastosowanie metod technicznych badań podstawowych i rozwój technologii gospodarczego korzystania z wód. W skład instytutu wchodzą trzy zakłady: Zakład Mechaniki i Inżynierii Brzegów, Zakład Mechaniki Falowania i Dynamiki Budowli oraz Zakład Geomechaniki. Obszar doświadczalny instytutu znajduje się na Potoku Oliwskim.
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk
Instytut założony w 1952 r., początkowo jako Instytut Geografii PAN, mieści się w Warszawie. Ośrodek prowadzi badania w dziedzinie geografii społeczno-ekonomicznej, geografii fizycznej i przestrzennego zagospodarowania w Polsce. Częścią instytutu jest Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska, będąca jedną z największych tego typu placówek na świecie. Ośrodek dysponuje także czterema stacjami naukowo badawczymi.
Kadra naukowa instytutu prowadzi współpracę międzynarodową na szeroką skalę. Pracownicy instytutu w ostatnich latach uczestniczyli w ponad 50 programach i projektach naukowych oraz praktycznych. Ponadto zrealizowali około 200 innych krajowych projektów badawczych, praktycznych, ekspertyz, itd.
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk
Instytut utworzono w 1986 r. Ośrodek zajmuje się badaniami w zakresie problematyki gospodarki surowcami mineralnymi. Badania obejmują szerokie spektrum problematyki, od prognozy możliwości pozyskania surowców, aż do strategii i oceny gospodarki surowcami w gospodarce krajowej na tle uwarunkowań rynku światowego.
Instytut uczestniczy w licznych projektach badawczych finansowanych przez Unię Europejską. Jest również organizatorem lub współorganizatorem kilku cyklicznych konferencji.
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk
Instytut z siedziba w Gliwicach zajmuje się badaniami z zakresu modelowania sieci komputerowych, przetwarzania obrazów, multimediów, eksploracji 3D i informatyki kwantowej. W instytucie istnieją cztery zespoły, prowadzące prace naukowe. Ośrodek realizuje szereg projektów badawczych, rozwojowych oraz zleceń. M. in. jest uczestnikiem projektów mających na celu rozwój innowacyjnego sektora komercyjnego.
Instytut Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk
Instytut utworzono w 1958 r. Badania prowadzone w instytucie uwzględniają zagadnienia z zakresu nowoczesnych technik separacji gazów i cieczy, biotechnologii, inżynierii i preparatyki nanomateriałów oraz inżynierii reaktorów chemicznych.
Obecnie realizowane są liczne projekty badawcze, a także seminaria i konferencje. W ramach działalności edukacyjnej instytut współpracuje z Politechniką Śląską w Gliwicach, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu oraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk
Instytut założono w 1956 r. w Gdańsku, w celu prowadzenia badań w zakresie działania, projektowania i budowy maszyn do konwersji energii w przepływach. Działalność instytutu skupia się na dziedzinach takich jak:
- mechanika płynów;
- przepływy wielofazowe;
- termodynamika i wymiana cieplna;
- fizyka plazmy;
- technika laserowa;
- mechanika maszyn;
- tribologia i diagnostyka maszyn energetycznych.
Poza prowadzonymi badaniami naukowymi, instytut zajmuje się rozwiązywaniem praktycznych problemów inżynierskich.
Instytut Mechaniki Górotworu Polskiej Akademii Nauk
Instytut został utworzony w 1954 r. w Krakowie. Jego misją jest prowadzenie badań w zakresie fizyki skał, fizykochemii przepływów cieczy i gazów, geomechaniki, geotechniki, technologii górniczych oraz wybranych zagadnień inżynierii środowiska.
Instytut prowadzi badania eksperymentalne w laboratoriach oraz na obiektach rzeczywistych, a także przeprowadza eksperymenty numeryczne. Prowadzone badania dotykają problemów które dotychczas nie znalazły zadowalających rozwiązań. W instytucie utworzono Laboratorium Wzorcujące Wentylacyjne Przyrządy Pomiarowe.
Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk
Instytut założono w 1953 r. w Krakowie. W skład instytutu wchodzi siedem pracowni, sześć laboratoriów oraz sześć laboratoriów posiadających akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Instytut zajmuje się m.in. badaniem właściwości termodynamicznych i fizykochemicznych stopów, materiałami dla lotnictwa, transportu i energetyki, czy też materiałami biomedycznymi.
Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk
Początki instytutu sięgają 1961 r. Jego siedziba mieści się w Warszawie. Ośrodek zajmuje się prowadzeniem badań oraz kształceniem w dziedzinach takich jak: informatyka teoretyczna, sztuczna inteligencja, lingwistyka komputerowa.
Instytut jest uczestnikiem licznych projektów badawczych finansowanych ze środków europejskich (m. in. CESAR, ATLAS, NEKST) oraz krajowych (m. in. SYNAT, CORE).
Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk
Instytut mieści się w Zabrzu. Prowadzone są tam badania z zakresu ochrony środowiska, a zwłaszcza w zakresie rekultywacji terenów poprzemysłowych. W skład instytutu wchodzi siedem zakładów, prowadzących badania w określonych kierunkach:
- Gospodarki odpadami i analiz środowiskowych;
- Gospodarki wodnej i ochrony wód;
- Ochrony powietrza;
- Zespoły Imisji zanieczyszczeń i Emisji zanieczyszczeń;
- Magnetyzmu środowiska i rekultywacji;
- Wpływu zanieczyszczeń obszarowych na środowisko;
- Informacji Naukowej i Technicznej z Biblioteką.
Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk
Instytut utworzony w 1952 r. z siedzibą w Warszawie zajmuje się prowadzeniem badań oraz kształceniem w dziedzinach takich jak: mechanika, inżynieria materiałowa, budowa i eksploatacja maszyn, elektronika (w tym akustyka), informatyka, budownictwo i mechanika konstrukcji. Obecnie prowadzone badania koncentrują się na następujących obszarach:
- nowoczesne materiały i konstrukcje;
- modelowanie i diagnostyka w zastosowaniach medycznych;
- metody informatyczne, analiza i optymalizacja, badania materiałów inteligentnych, sterowanie i dynamika układów transportowych;
- inżynieria środowiska i energetyka odnawialna;
- konstrukcje adaptacyjne, konstrukcje samosterujące, robotyka, autodiagnostyka i monitoring konstrukcji.
Ośrodek współpracuje z licznymi instytucjami naukowo – badawczymi a także przedsiębiorstwami: Ferroperm, United States Steel Corporation, Pratt&Whitney Canada, PKN Orlen S.A., WSK "PZL Świdnik" S.A., Echo-Son S.A., Sonomed sp. z o.o., WSK "PZL Rzeszów" S.A., General Motors Manufacturing Poland sp. z o.o., KGHM Ecoren S.A., EADS, FIAT S.p.A., TRW Engine Components (Langfang) Co. i in.

Ilustracja kalendarza
SPOTKAJMY SIĘ
Jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym badaniami B+R? A może chciałbyś zaprezentować projekt naukowy Twojej uczelni? Jeśli tak, skorzystaj z naszego kalendarza spotkań, umożliwiającego wirtualne spotkania.
Kliknij i umów spotkanie