Narodowe Centrum Nauki
Narodowe Centrum Nauki finansuje prowadzenie badań podstawowych[1]. Jednostka przygotowuje i przeprowadza oraz ogłasza konkursy na finansowanie projektów badawczych, w ramach, których można pozyskać również fundusze na stypendia naukowe.
Panele dziedzinowe
Projekty badawcze można zgłaszać w ramach 25 paneli dziedzinowych, które mieszczą się w trzech głównych działach:
- HS – Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce
- ST – Nauki Ścisłe i Techniczne
- NZ – Nauki o Życiu
Wykaz dyscyplin w ramach paneli dziedzinowych znajduje się na stronie internetowej instytucji w zakładce ,,Panele NCN''.
Typy konkursów
Szczegółowy wykaz wszystkich konkursów znajduje się na stronie internetowej instytucji w zakładce ,,Typy konkursów''.
Zasady przyznawania stypendiów naukowych w ramach wybranych konkursów określa ,,Regulamin przyznawania stypendiów II''.
Warto zapoznać się również z:
- ogólnymi kryteriami i trybem przyznawania takich stypendiów;
- zasadami ich wypłaty;
- dodatkowymi warunkami ich pobierania.
Wszystkie te informacje, na bieżąco aktualizowane, można znaleźć pod poniższym linkiem.
Proces aplikacji
Zgodnie z regulaminem stypendia naukowe finansowane przez Narodowe Centrum Nauki są przyznawane w drodze otwartych konkursów, które ogłaszają kierownicy projektów zatwierdzonych do finansowania.
Poniżej przedstawiono najważniejsze kroki w aplikowaniu do konkursów stypendialnych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki.
Krok 1 Wybór oferty dla siebie (zgodnej z prowadzonymi/planowanymi badaniami, statusem naukowym – np. student/doktorant) spośród propozycji zamieszczonych na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki w zakładce ,,Oferty pracy w projektach finansowanych przez NCN''
Kliknij i przeczytaj więcej
Krok 2 Wnikliwa analiza dokumentacji konkursowej celem sprawdzenia zgodności wymagań z posiadanymi kompetencjami i osiągnięciami.
Krok 3 Przygotowanie i złożenie wniosku o stypendium.
Spotkania informacyjne i szkolenia dla wnioskodawców
Warto zaznaczyć, że Narodowe Centrum Nauki organizuje spotkania i szkolenia dla wnioskodawców, w czasie których można zadać szczegółowe pytania dotyczące obowiązujących procedur, wyjaśnić wątpliwości i problemy. Wykaz terminów i miejsc szkoleń w danym roku kalendarzowym jest dostępny na stronie jednostki w zakładce ,,Informacje dla wnioskodawców''.
[1] W rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce badania podstawowe to „prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne”, Źródło: U S T A W A z dnia 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U. z 2018 r. poz. 1668.

Ilustracja kalendarza
SPOTKAJMY SIĘ
Jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym badaniami B+R? A może chciałbyś zaprezentować projekt naukowy Twojej uczelni? Jeśli tak, skorzystaj z naszego kalendarza spotkań, umożliwiającego wirtualne spotkania.
Kliknij i umów spotkanie