Ryzyko

Startup ponosi ogromne ryzyko związane z wprowadzeniem nowego produktu lub usługi na rynek. Wielkość ryzyka oraz jego konsekwencje powinny być brane pod uwagę na każdym etapie funkcjonowania spółki i powinny być odpowiednio skalkulowane. Ryzyko właściwie rozpoznane, pozwala na podjęcie stosownych kroków zapobiegawczych i zniwelowanie skutków ponoszenia ryzyka.

Wieża z drewnianych klocków jenga. Obok widać kolejne klocki do ułożenia.Najważniejszym ryzykiem związanym z wprowadzaniem innowacyjnego produktu lub usługi na rynek jest brak właściwego rozpoznania rynku i potrzeb klientów. Produkt, charakteryzujący się wysokim poziomem innowacyjności powinien być odpowiednio stworzony i dopasowany do potrzeb rynku. Po to, żeby zyskać potencjalnych klientów. Jeżeli nie będziemy w stanie stworzyć produktu, w odpowiedzi na potrzebę rynku, nie znajdzie on nabywcy. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli otworzymy sklep ze strojami kąpielowymi na Antarktydzie, szanse na powodzenie biznesowe są niewielkie.

Kolejnym ryzykiem jest odpowiednie zaangażowanie założycieli i twórców rozwiązania. Dodatkowym ryzykiem będzie brak odpowiednich, specjalistycznych kadr. W każdym przedsiębiorstwie ważne jest zarówno odpowiednie zarządzanie, kapitał, pomysł na produkt, ale również kadry. Znalezienie specjalistów, którzy umieją przenieść swoją wiedzę na praktyczne zastosowanie w przedsiębiorstwie jest bardzo trudne. Dlatego już na etapie tworzenia wstępnego biznesplanu powinniśmy podjąć środki zaradcze, np. w postaci wcześniejszych rozmów z osobami, które mogłyby być istotne dla całego procesu produkcji. Odpowiednio również nowopowstała spółka wymaga zaangażowania założycieli i twórców rozwiązania, którego komercjalizacją zajmuje się spółka.

Ujęcie mężczyzny od szyi w dół. Mężczyzna w białej koszulki podlicza coś na kalkulatorze.Innym ważnym ryzykiem jest krótkowzroczność w obszarze finansowym spółki. Zarówno notoryczny brak środków finansowych, jak i nadmierne inwestowanie może poważnie wpłynąć na płynność finansową. Kapitał wnoszony na założenie spółki powinien być przemyślany i skalkulowany, tak aby przez minimum rok spółka mogła pokrywać swoje podstawowe zobowiązania finansowe. Ten czas należy poświęcić na poszukiwanie inwestora lub zewnętrznych źródeł finansowania działalności spółki, tj. dofinansowania unijne. Podwyższenie bieżących kosztów i kapitału prowadzonej działalności nie idzie wielokrotnie w parze z rosnącymi przychodami.

Ryzyk jest bardzo wiele, tak jak wiele jest branż, w których można prowadzić działalność gospodarczą. Warto wspomnieć o konkretnym planie, zaangażowaniu w jego realizację i wytrwałości w dążeniu do jego osiągnięcia.  Wszystkie te elementy wymagają bardzo ciężkiej pracy całego zespołu zaangażowanego w realizację projektu.

Kalendarz

Ilustracja kalendarza

SPOTKAJMY SIĘ

Jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym badaniami B+R? A może chciałbyś zaprezentować projekt naukowy Twojej uczelni? Jeśli tak, skorzystaj z naszego kalendarza spotkań, umożliwiającego wirtualne spotkania.

Kliknij i umów spotkanie
Wróć do góry strony